Wczasy dr Dąbrowskiej z Dietą Warzywno Owocową

Fenomen diety dr Ewy Dąbrowskiej

Kiedy to przed ponad trzydziestu laty, po raz pierwszy zastosowałam u ciężko chorego na serce pacjenta z dużą nadwagą post, który polegał na spożywaniu wyłącznie tartej marchwi i wody, doznałam prawdziwego olśnienia; pacjent zaczął szczupleć i jednocześnie zdrowieć, a poprawa dotyczyła nie tylko jego serca, ale także wszystkich innych chorych narządów. Co ciekawe, nie odczuwał on głodu, a w miarę, jak ustępowały dolegliwości, równocześnie ulegały normalizacji wszystkie jego wyniki badań dodatkowych.

Stałam wobec niewiadomej: z jednej strony widziałam skutek diety – organizm potrafił spontanicznie wyleczyć się pod wpływem postu, z drugiej nie wiedziałam, czym dokładnie jest ten samouzdrawiający mechanizm. Pojawiło się kolejne pytanie: gdzie tkwi fenomen diety, polegającej na czasowym spożywaniu wyłącznie warzyw i owoców?

Późniejsze doświadczenia uzyskane na podstawie obserwacji pacjentów stosujących dietę pozwoliły mi utwierdzić się w przekonaniu, że faktycznie organizm posiada fenomenalne zdolności samoleczenia. Polegają one na uruchomieniu w czasie postu autofagii, czyli niszczeniu zwyrodniałych komórek i pozyskiwaniu z nich glukozy (niezbędnej dla serca i mózgu), której dowóz w czasie postu jest znikomy. Jednocześnie zniszczone i chore struktury są odzyskiwane w procesie „recyklingu” i służą jako materiał do odbudowy nowych i zdrowych komórek, co wykazał w 2016 roku laureat nagrody Nobla Yoshinori Ohsumi.

To nie tylko zdumiewająca autofagia leczy nas w czasie postu. Dochodzi również do przestrojenia wszystkich przemian na poziomie genowym, a są to niewyobrażalne przemiany, które potrafią nie tylko zwiększyć ilość energii, ale również naprawić uszkodzony materiał genetyczny DNA, z czym wiąże się regeneracja tkanek, redukcja zmarszczek, cofanie się blizn, guzów, zwyrodnień, ustępowanie otyłości, cukrzycy, włącznie z przywróceniem do normy wszystkich badań, bo norma jest zapisana w genach.

Są także choroby, w których nie mamy doświadczeń z dietą, ale świadomość, że czasowe spożywanie warzyw i owoców nie jest szkodliwe [patrz publikacje: Ewa Dąbrowska i wsp. Ocena podstawowych parametrów biochemicznych surowicy krwi i moczu oraz lipidów surowicy u otyłych chorych z metabolicznym zespołem X, leczonych dietą bardzo niskoenergetyczną przez 6 tygodni. Bromat. Chem. Toksykol. 1997,30 (4), 353-355], więc jeśli tylko nie istnieją przeciwwskazania do diety, dlaczego by nie spróbować takiego postu?

Dlaczego ta dieta?

W wypadku nagłych i poważnych zachorowań lub w stanach zagrożenia życia leczenie farmakologiczne jest często jedynym ratunkiem. Jednak jeśli i ono zawodzi, a choroba się przedłuża, zachęcam do stosowania diety warzywno-owocowej jako nowatorskiej metody profilaktyki i leczenia.
Dieta warzywno-owocowa z racji swej bardzo niskiej kaloryczności, jest odmianą postu leczniczego, który bywa stosowany jako okresowa kuracja oparta na warzywach nisko skrobiowych i owocach niskocukrowych. Dostarcza: enzymów, polifenoli o właściwościach leków, mikroelementów i witamin, korzystnie alkalizuje i odtruwa, uzdrawia w sposób naturalny, przywracając równowagę przemian na poziomie genów.
Analogiczny post jest opisany w Piśmie Świętym w księdze Daniela (Dn. 1, 12-15), stąd dieta warzywno-owocowa jest utożsamiana również z postem Daniela.

Zasady leczenia dietą warzywno-owocową

Przez okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wskazań, zaleca się dietę opartą na warzywach niskoskrobiowych: korzeniowych (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew), kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł), cebulowych (cebula, por, czosnek), dyniowatych (dynia, kabaczek, ogórki), piankowatch (pomidor, papryka), liściastych (sałata, natka pietruszki, zioła). Równocześnie można spożywać niskocukrowe owoce, takie jak: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód. Szczególnie cenne są zielone soki, które pochodzą z zielonych pędów roślin. Są one bogatszym źródłem bioaktywnych składników niż korzenie, zawierają chlorofil, którego budowa chemiczna jest podobna do hemoglobiny, mają aktywne enzymy, które oczyszczają, odtruwają, odnawiają krew, ułatwiają trawienie, alkalizują, dostarczają tlenu, energii, witamin i minerałów w najlepiej przyswajalnej postaci (przykłady zielonych pędów na soki: natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy).

Warzywa i owoce można jeść na surowo, w postaci surówek, zup warzywnych przyprawianych ziołami, warzyw duszonych i pieczonych.

Wśród napojów poleca się picie wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw. W czasie kuracji nie należy spożywać żadnych innych pokarmów, na przykład chleba, kasz, oleju itp. Nie należy również pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu ani palić papierosów. (źródło: Instytut Promocji Zdrowia Dr Ewy Dąbrowskiej

Ważnym elementem jest urozmaicona dieta warzywno- owocowa, która w czasie trwania turnusu dietetycznego pozwala na komfortowe doznania smakowe. Ośrodkiem, który wpisuję się w nowe doznania smakowe, diety warzywno-owocowej oraz profilaktyką, a wręcz rodzinna atmosferą jest Centrum Zdrowia i wypoczynku w Nowogrodzie.

CENTRUM ZDROWIA I WYPOCZYNKU W NOWOGRODZIE

Obiekt znajduje się na pograniczu województwa podlaskiego i mazowieckiego w malowniczej miejscowości Nowogród, na skraju Puszczy Kurpiowskiej nad rzeką Narew, w sąsiedztwie największego w Polsce Skansenu Kurpiowskiego. Jest to jedyny ośrodek tego typu w województwie podlaskim. Lokalizacja daje naszym gościom możliwość odpoczynku w otoczeniu niezwykłej dziewiczej przyrody w absolutnej ciszy i spokoju. Posiadamy prawie 4 hektary własnych terenów rekreacyjnych oraz bardzo bogatą infrastrukturę, sale fitness restaurację, odkryty basen, największą w Polsce wiatę rekreacyjną. Okolica to przepiękne tereny zielone, ścieżki rowerowe, ścieżki nordic walking. Oferujemy spływy kajakowe rzeką Pisą, która wpada do Narwii.

Nasi goście mogą być pewni komfortowych noclegów w cichych i czystych pokojach. Dysponujemy 100 miejscami noclegowymi w pokojach o różnym standardzie- w zależności od możliwości finansowych. Posiadamy pokoje typu superior, familijne, standardowe, oraz o niższym standardzie. Wszystkie pokoje wyposażone są w TV sat, bezprzewodowy internet, oraz własną łazienkę.

Oferujemy usługi z zakresu hydrokolonoterapii, biorezonansu, terapii manualnej (masaże) konsultacje lekarskie, dietetyczne. Nasi trenerzy personalni dają z siebie wszystko przy pracy nad Państwa kondycją fizyczną.

Podczas turnusów oferujemy Państwu szeroką gamę zabiegów oraz wykładów dotyczących zdrowia i żywności funkcjonalnej.
Dodatkowo oferujemy w sprzedaży probiotyki tj. liofilizowane kiszonki np. z buraka, kiszonej kapusty…..( informacje o naszych probiotykach i liofilizatach znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej ).

Centrum Zdrowia i Wypoczynku w czasookresie turnusu dietetycznego zapewnia opiekę lekarską i pielęgniarską, oraz trenera personalnego, który prowadzi z naszymi turnusantami ćwiczenia fitness oraz wyprawy nordic walking. Miedzy ćwiczeniami i wyprawami nordic walking nasza masażystka przywróci Twoją sprawność fizyczną, a w gabinecie hydrokolonoterapii stracisz dodatkowe kilogramy i odtoksycznisz organizm oczyszczając jelito grube, o pozostałych atrakcjach dowiesz się na miejscu.
Czworonożni przyjaciele naszych turnusantów mają u nas miejsce gratis.

 

 

Wczasy Odchudzające - Centrum Zdrowia i Wypoczynku Kurpia Arte w Nowogrodzie © Wszelkie prawa zastrzeżone